הסדר חובות

הליך של הסדר חובות מהווה גישה ואפשרות שבה החייב ונושיו מסכימים לצמצום החוב ביניהם, כשצמצום זה מהווה פשרה ובה בעצם שילם החייב את חובותיו במלואם. 


מה כולל בדיוק הליך הסדר חובות?

הליך של הסדר חוב מיועד לאדם פרטי, חברה או תאגיד אשר נקלעו לבעיות כלכליות, לדון אודות החובות שלהם ובתנאי החזרתם לנושים. הסדר החובות יאפשר לחייבים לשפר ולייצב את מצבם הכלכלי ולאפשר גם, לצד השבת החובות, כסף נזיל המעניק לחייבים היכולת להמשיך ולהתנהל בחיי היום יום. ברוב המקרים, הסכמים הנוגעים להסדרי חובות ייעשו מחוץ לכותלי בתי המשפט. עם זאת, קיימים מקרים שההגעה להסדר חוב יעשו תחת המטרייה של הליך של חדלות פירעון בו "נכפה" על חלק מהנושים להסכים להסדר החוב במסגרת חדלות הפירעון של החייב. 

הסדר החוב נחשב לעדיף יותר עבור הנושים מאשר הליך של חדלות פירעון. יש בו להשיב לנושים את כל החוב במלואו, אמנם בתנאים נוחים הרבה יותר ולאורך זמן רב יותר, וזאת לעומת הליך של חדלות פירעון או צו הפטר בהם יזכו הנושים לקבל רק חלק מהחוב. בנוסף לכך, מאפשר הסדר חוב להקפיא ולבטל אי אלו עיקולים כנגד החייב ואף מגבלות הנוגעות לרישיון הנהיגה שלו ויכולתו לטוס מחוץ לישראל. 

הליך הסדר חובות במסגרת החוק החדש

בספטמבר 2019 החלה רפורמה משמעותית בתחום פשיטת הרגל. למול רפורמה זו חשוב להכיר ולדעת שיש עדיין אפשרות לקיים הסדר חובות, בין אם בשלב מוקדם מול הנושים ובין אם בנקודת זמן בהסדר חובות עם הוצאה לפועל. 

הגעה להסדר חובות מול הנושים וההוצאה לפועל במסגרת החוק החדש, חשוב שתעשה יד ביד עם עורכי דין המכירים את התחום מקרוב כמו גם את התמורות החדשות הקיימות במסגרת החוק החדש שנקרא "חדלות פירעון ושיקום כלכלי". עורך הדין יבצע עבור החייב הערכה ראשונית, יסודית ומקיפה אודות התנאים המטיבים איתו תחת הסדר חוב עתידי עבורו. 

הסדר חובות מול הנושים

הסדר נושים נעשה באופן ישיר ובלתי אמצעי בין החייב לנושיו. לרוב, הסדר חובות מול הנושים מהווה אופציה אותה ניתן להציע בשלב מוקדם עוד בטרם פנו הנושים להוצאה לפועל. כאן יידרש מעורך הדין המייצג את החייב לפנות לעורכי הדין המייצגים את הנושים וזאת כדי שיוכלו להיפגש ולהגיע יחדיו להסדר חובות המקובל על הנושים, ובו מצד אחד יוכלו להתחיל לקבל חזרה את החובות, כשאלו ישולמו במסגרת שילומים חודשיים אפשריים ונוחים לחייבים. 

הליך הסדר החובות מול נושים בשלב זה יהיה קל יותר לחייב ולעורך דינו במידה ורוב החובות העומדים לחייב הם אנשים פרטיים או עסקים, כשהם ועורכי דינם יגלו גמישות רבה ורחבה יותר כלפי החייב וזאת לעומת מוסדות פיננסיים דוגמת בנקים וחברות אשראי אשר יגלו קשיחות רבה מול עורך דינו של החייב אשר יגיע עם הצעה מצידו להסדר חוב מולם. 

למרות הנאמר, חשוב להבין שהסדר חובות עם בנקים הוא עדיין אפשרי. למול העובדה שלנו כלקוחות הבנק, לא תמיד נוח להתעקש ולהתווכח מול תאגיד שכזה לבוא לקראתנו וזאת גם בשל אורך הרוח שיש לבנק למול אלו החייבים לו, חשוב לדעת שבעזרת עורך הדין שלנו יש ורצוי לבוא ולבקש את הבנק שיבין את הסיטואציה אליה נקלע החייב וכן יראה לנכון להגיע איתו להסדר בנקים. על עורך הדין של החייב להפגין מול הבנק את יכולותיו המקצועיות והרטוריות ובכך לגרום גם לתאגיד גדול לראות את מצבו של החייב, להפגין מידת רחמים ולהסכים להסדר חוב נוח ואפשרי. 

הסדר חובות בהוצאה לפועל

נקודת זמן נוספת המאפשרת לחייב ועורך דינו להציע הסדר חוב היא, במסגרת ההוצאה לפועל כשהחייב מתמודד מול תיקים תלויים העומדים נגדו. כאן עורך דינו של החייב מגיש להוצאה לפועל בקשה לצו תשלומים. בבקשה זו מגיש עורך הדין בפני כבוד רשם ההוצאה לפועל את מסגרת העובדות המתקיימות אצל חייב ויש בהן להצדיק אישור למתן צו תשלומים. 

על החייב ועורך דינו להציג במסגרת הבקשה מול ההוצאה לפועל את כלל חובותיו השוטפים, את החשבונות אותם משלם מידי חודש (חשמל, מים, שכר דירה, ארנונה וכו'), מצב כלל חשבונות הבנק שלו ולפרט אודות כושר השתכרותו. לצד אלו על החייב למלא תצהיר עליו הוא חותם במעמד עורך דינו ומצרפו לבקשה. 

למה רצוי לבצע הסדר חובות עם עורך דין מומחה לחובות?

לאורך כל הדרך ניתן לראות עד כמה משמעותי טיפולו וליוויו של עורך דין בכל הנוגע למצב בו ישנו אדם הנקלע לחובות רבים מול נושיו. על מנת שחייב יוכל לקבל מעטפת רחבה במסגרת המצב אליו נקלע, חשוב שיבחר בעורך דין לו הידע והניסיון בעבודה ומגע רחב עם תאגידים גדולים, דוגמת בנקים וחברות אשראי ובעבודה משפטית מול בתי המשפט ועורכי דינם של הנושים וביכולת להכיר לעומק את ההליכים וההתנהלות המסועפת של ההוצאה לפועל. 

אחד מהיתרונות הבולטים בייצוגו וטיפולו של עורך הדין, נוגע לעובדה שבייצוג זה יכול עורך הדין וצוותו המקצועי במשרד למנוע ולצמצם מהחייב תשלומים וקנסות, כמו גם להימנע מתשלומי ריביות אליהם לא תמיד מודעים החייבים. ההימנעות המתאפשרת בעזרת עורך הדין, יש בה לאפשר לחייב ליהנות מתשלומי חובות בתנאים נוחים הרבה יותר וכמובן מהווים אלמנט נוסף המצדיק את חשיבות ייצוגו של עורך הדין בתיק שכזה. 

מה חשוב לבדוק בנוגע לעורך הדין?

כאשר תרים אחר עורך דין אשר ייצג אתכם בהליך הרחב של השבת החובות, בין אם במסגרת הליך של פשיטת רגל ובין אם במסגרת של הסדר חובות מול הנושים או ההוצאה לפועל, צריכים להכיר שבחירת עורך הדין המתאים לטיפול חייבת לכלול משרד עורך דין לו מעטפת מקצועית רחבה ובה אנשי מקצוע בעלי התמחות רחבה, דוגמת: רואי חשבון, יועצים פיננסיים וצוותים מקצועיים שעבדו בעבר במסגרות כמו הביטוח הלאומי וההוצאה לפועל. 

צרו איתי קשר בהקדם

תודה שפניתם

חדשות ועדכוני המשרד

\\חדשות המשרד\\ 3/11/19 לקוח משרדנו נקלע לחובות של למעלה מ3 מיליון₪ לאחר טיפול מסור במשרדנו הלקוח קיבל הפטר חובות מלא בסכום חד פעמי של 45,000 ₪